Treningi aikido – czy są dla mnie?

Nowy sezon treningowy to często czas decyzji czy rozpocząć treningi swoje lub swoich pociech. Aikido to sztuka walki łącząca w sposób harmonijny ciało i umysł ćwiczącego. AI – harmonia, KI – siła wewnętrzna DO – droga, czyli droga do zharmonizowania siły wewnętrznej. Wbrew obiegowym opiniom aikido jest niezwykle skuteczną metodą samoobrony – poprzez wyrobienie właściwych reakcji, stosowanie wytrącenia atakującego z równowagi, dźwignie na stawy, rzuty, trzymania i kontrole. A przy tym zakłada, że napastnik nie powinien odnieść niepotrzebnych obrażeń.

Zobacz: Dlaczego trenuję aikido

Przedstawiamy kilka ogólnych zasad panujących w naszym Dojo.

1. Zawsze możesz zacząć

W zabrzańskiej sekcji trenujemy razem, niezależnie od poziomu zaawansowania. W takim systemie osoby poczatkujące mają okazje być uczone przez swoich dłużej trenujących kolegów i koleżanki. Starsi stażem natomiast mogą sprawdzić działanie swoich technik z osobami mniej doświadczonymi, co uwierzcie nie jest wcale łatwe.

Pierwsze zajęcia są niezobowiązujące, dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. „Nowi” biorą udział w normalnym treningu, a decyzję czy będą kontynuować podejmą potem.

Dlatego każdy moment jest dobry by zapisać się na zajęcia! Jeśli nie masz czasu 2x w tygodniu – zacznij od jednego dnia.

Zobaczysz, że warto.

Prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży na zabrzańskiej hali MOSiR oraz w Biskupicach, a dla dorosłych i starszej młodzieży – na hali MOSiR. Zobacz: Treningi Aikido w Zabrzu.

3. Zajęcia są dla wszystkich, niezależnie od wieku i masy ciała

W Aikido nie ma znaczenia wzrost czy waga trenującego. Techniki wykorzystują siłę przeciwnika i ruch całego ciała. Im większy jest więc przeciwnik i mocniej zaatakuje, tym lepiej techniki działają. Poza tym są przystosowane do Japończyków, którzy specjalnie potężni nie są 😉.

Lubię Aikido, bo nie zakłada konfrontacji w postaci walki z drugą osobą, a kładzie nacisk na swój rozwój i doskonalenie. Dlatego bezpiecznie można trenować od małego dziecka do późnych lat.

Oczywiście zajęcia są zróżnicowane – inne w grupach dziecięcych i młodzieżowe, inaczej prowadzi się je dla dorosłych.

Najmłodsze grupy to te prowadzone przez Sensei’a Marka Korbela na hali MOSiR (wtorki i piątki 16:30 – 17:30) oraz w Biskupicach prowadzone przez Sensei’a Kamila Krzemińskiego (wtorki i piątki 17:00 – 18:15). Starsze dzieci i młodzież (do 13 lat) zapraszamy w poniedziałki i czwartki 16:30 – 17:45, a starszą młodzież i dorosłych w poniedziałki i czwartki  na godzinę18:30 – 20:00 do Sensei’a Kamila.

2. Kobiety są mile widziane

Trenujące panie zwykle dobrze sobie radzą, a większość posiada już wysokie stopnie lub są instruktorami.

Wiosną tego roku były zorganizowane zajęcia samoobrony dla pań. Trwały miesiąc – a panie mogły w tym czasie uczęszczać na „zwykle” treningi. Dzięki temu miał możliwość trenowania z naszymi panami i trenującymi koleżankami i sprawdzenia działania uczonych technik, tym bardziej że w tym czasie przebieg treningów dostosowany był do programu kursu.

 

4. Dostępność

Porównując z uprawianiem innych aktywności ruchowych czy sportów – to niewymagające finansowo zajęcia.
Niewysokie opłaty miesięczne, możliwość trenowania niezależnie od warunków pogodowych, prosty strój (trenuje się boso, w Dogi – a na początek wystarczy zwykły strój sportowy) sprawiają, że zajęcia są dostępne dla każdego!

” Stowarzyszenie IRIMI wspiera też dzieci / osoby z trudniejszą sytuacją materialną – dofinansowując zajęcia, wyjazdy na obozy czy organizując transport.
Prowadzone też są raz w tygodniu bezpłatne zajęcia dla dzieci w Świetlicy na Zandce.

      

 

Zobacz film z pokazu: