Dlaczego trenuję aikido …

Tak sobie myślę, dlaczego ja trenuję aikido i dlaczego moje dzieci rozpoczęły swoją przygodę ze sportem również od aikido.

Skuteczna forma samoobrony

Wbrew obiegowym opiniom aikido jest niezwykle skuteczną metodą samoobrony – poprzez wyrobienie właściwych reakcji, stosowanie wytrącenia atakującego z równowagi, dźwignie na stawy, rzuty, trzymania i kontrole. A przy tym zakłada, że napastnik nie powinien odnieść niepotrzebnych obrażeń.

Kiedyś na wycieczce z grupą dzieci widziałam „na żywo” działanie tego, czego dzieci nauczyły się na treningu. Gdy młodsza dziewczynka zaczepiała swojego starszego kolegę – szarpiąc go, a nawet kopiąc i nie reagowała na jego słowne prośby o przestanie – chłopak ten złapał ją za rękę i stosując prostą dźwignię „położył” na ziemi – nie robiąc krzywdy. Dziewczynka była tak zdziwiona, a jednocześnie pełna respektu, że odeszła.

 

Treningi kształtują charakter

Zawsze zadziwia mnie różnica pomiędzy grupą dzieci, które rozpoczynają treningi, a tymi, którzy mają już za sobą kilka miesięcy / lat zajęć. Obserwowałam to dzisiaj na zajęciach. W tej drugiej grupie wydawane polecenia są wykonywane bez zbędnej zwłoki, a dzieci potrafią ćwiczyć z każdym innym – niezależnie czy prywatnie go lubią czy nie. Nawet przy prostej zabawie potrafiły ze sobą współpracować.

Przy spotkaniu dzieci nietrenujących często dochodzi do próby narzucenia swojej woli przez niektóre z dzieci. Pojawiają się agresywne zachowania, pokazywanie swojej siły i niezależności, próby zwrócenia uwagi poprzez wygłupy i nie wykonywanie poleceń. Z czasem, gdy takie zachowania są „doceniane” poprzez dodatkowe ćwiczenia fizyczne, a faktycznie promowane poprawne wykonywanie technik – takie zachowania zanikają.

To forma ruchu

Treningi dla dzieci mają dużo elementów zabawy z elementami rywalizacji i koncentracji. Już sama sala – wyłożona tatami (materacami) sprzyja wykonywaniu różnych ćwiczeń, często wyglądających na trudne i niebezpieczne. Pady, przewroty, specyficzne poruszanie się, zejścia z linii ataku – czy wreszcie wykonywanie dźwigni i rzutów na atakującym przeciwniku – skutecznie rozwijają prawidłową postawę ciała i poprawiają koordynację ruchową.

A przede wszystkim rozładowują energię młodych organizmów!

I wreszcie – aspekt organizacyjny

Trenujecie blisko miejsca zamieszkania, a korzystacie z zaplecza organizacji. Mimo, że trenujecie w małej grupie stajecie się częścią sporej organizacji, która oferuje dodatkowe zajęcia w innych dojo w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Katowicach czy Gliwicach.
Są organizowane seminaria, wspólne pikniki, imprezy Bliżej Japonii, obozy letnie i zimowe czy imprezy karnawałowej.

Trenerami są ludzie od lat związani ze sztukami walki, z wysokimi stopniami. Warto się od nich uczyć!